
Expoziție: „Orient și Occident” – Un dialog
Caligrafie persană de Ahmad Tavakkoli și fotografii de Joachim Koetzle. Expoziție deschisă între 8 mai și 30 iunie 2026.
Ambii artiști pot fi găsiți la expoziție în următoarele date, începând cu ora 17:00: 22 mai, 5, 17 și 30 iunie 2026.
Ahmad Tavakkoli lucrează la aplicarea tehnică a caligrafiei persane în ceramică. Operele poeților lirici, filozofilor și misticilor precum Jalal-e-Din Mohamad Molavi „Rumi” și Hafez au captivat gânditorii și poeții încă de la începutul secolului al XIII-lea și fac parte din patrimoniul cultural mondial. „Divanul vest-estic” al lui Goethe a fost inspirat de operele (Divanul) lui Hafez. Tavakkoli este fascinat de lirismul profund al acestor texte și al altora scrise de mistici și filozofi celebri care au modelat atât literatura persană, cât și cea mondială. Folosind caligrafia persană, Tavakkoli a compus imagini pentru aceste texte pe plăci ceramice. Această tehnică este adânc înrădăcinată în cultura persană.
Joachim Koetzle s-a implicat intens în textele poetice și filosofice ale scriitorilor persani selectați pentru expoziție. Traducerea acestor texte extrem de concise în fotografii a reprezentat o provocare. În selectarea fotografiilor, el a fost ghidat atât de considerații estetice formale, cât și de intuiția sa. Scopul său a fost să găsească o expresie care să facă dreptate panourilor, lăsând în același timp privitorilor spațiu pentru propriile interpretări.
Ahmad Tavakkoli, născut la Teheran, Iran, a studiat arhitectura și studii culturale la Universitatea din Bremen, s-a calificat ca designer media digital (imagine și sunet) și s-a format ca jurnalist de televiziune. De asemenea, predă practică media.
Joachim Koetzle, născut la Ulm în 1955. La începutul anilor 1970, a început să lucreze ca fotograf pentru Teatrul din Ulm și presa locală. În 1976, s-a mutat la Berlin și a urmat cursurile școlii profesionale de fotografie „Lette Verein”. După ce și-a terminat studiile de fotograf, a lucrat la producții cinematografice la Berlin. În 1982, s-a mutat la Bremen și a lucrat ca fotograf publicitar. În 1996, a fost angajat ca fotograf la Muzeul Școlar din Bremen, iar în 1998, s-a transferat la Arhivele de Stat din Bremen. Pe lângă aceste poziții permanente, a lucrat pentru grupuri de teatru independente, muzee, diverși clienți și a organizat, de asemenea, mici expoziții personale și cărți auto-publicate. S-a pensionat în 2021 și în prezent desfășoară proiecte fotografice cu diverse abordări și revizuiește arhiva de imagini pe care a construit-o de-a lungul a 50 de ani.
